Troman - tworzenie gier
Logo serwisu Troman.pl
Panel Logowania

Tekstury z kanałem Alpha

napisał : maniek
10
stycznia
2013
W tutorialu tym zajmiemy się obsługą tekstur z kanałem alpha. Sprawimy że BGE będzie wyświetlał tekstury z przeźroczystością.
tagi : alpha clip texture przezroczystość backface culling

Spróbujemy stworzyć obiekt low-poly drzewka, który będzie posiadał teksturę z przezroczystością. Przedmiotem tutoriala będzie ta oto tekstura:

Tekstura *.png do ściągnięcia

Przygotowanie modelu

Otwieramy Blendera i usuwamy "defaultowego" Cube'a klawiszem [X]. Dodajemy Plane'a([Shift + A] ->Mesh -> Plane) i obracamy o 90 stopni według osi X ([R]+[X]).

Przechodzimy do widoku "Top" (NUMPAD7) i trybu Edit Mode dla Plane'a. Bądźmy pewni, że wszystkie wierzchołki są zaznaczone, następnie zróbmy duplikację ([Shift] + [D]) i obróćmy o 90 stopni według osi Z, aby otrzymać skrzyżowane Plane'y. W każdym razie postarajcie się otrzymać coś takiego :

Ok. Będąc dalej w trybie edycji zaznaczmy wszystkie wierzchołki, następnie klikamy [U] i wybieramy pozycję [Reset]. Otwórzmy sobie UV/Image Editor (lub layout "UV Editing"). W oknie UV/Image Editor wczytujemy teksturę, którą podałem na wstępie artykułu.

Jak widzicie tekstura nabyła dziwnych dodatkowych pikseli. Kanału Alpha nie widać, ale to nie znaczy, że go nie ma. Kliknijmy tą ikonkę, aby zobaczyć kanał alpha w oknie UV/Image Editor.

Materiał i ustawienia tekstury

Ok. Aby teksturę zobaczyć w BGE, musimy dodać materiał z odpowiednimi ustawieniami. Na ten temat pisałem w poprzednim tutorialu : Podstawy teksturowania UV

Pamiętajmy o tym, aby jako silnik renderujący mieć ustawione Blender Game :

Tekstura rozłożona ok, kanał alpha nie za bardzo. Pokażę teraz jak wycisnąć kanał alpha z tekstury. Najpierw w ustawieniach tekstury w sekcji Influence zaznaczamy opcję [Alpha] :

To jeszcze nie to, ale jest to niezbędne. Przechodzimy do ustawień materiału i w sekcji [Game Setting] Alpha Blend ustawiamy na "Alpha Clip" i na koniec w sekcji [Transparency] zaznaczamy tą opcję i Alpha ustawiamy na 0.0.

I gotowe to wszystko jeśli chodzi o przezroczystość tekstur w BGE.

Symulacja przezroczystości kolorem czarnym

Jest możliwość maskowania koloru czarnego tekstury jako przezroczystości. Dzięki temu możemy wczytywać mniejsze(pojemnościowo) pliki *.jpg z czarnym tłem. Wszystko co musimy zrobić, żeby BGE zamiast koloru czarnego renderował przezroczystość to zmiana wartości [Alpha Blend] na [Add].

Backface Culling

Jak pewnie zauważyliście odwracając widok modelu i uruchamiając BGE tekstura znika. Dzieje się tak dlatego, że standardowo BGE renderuje teksturę tylko z jednej strony face'a. Aby renderowanie nastąpiło po obydwóch stronach należy w panelu Materials w sekcji Game Setting odznaczyć opcję Backface Culling.

To wszystko jeśli chodzi o ten temat. Mam nadzieję LubuPL, że teraz będziesz nas zaskakiwał swoimi modelami ;)

5 komentarzy
LubuPL napisał :
godz. 14:39, 10 stycznia 2013
Ja chyba nie mam najnowszej wersji blendera i nie mam tego menu Game Settings :cry:
maniek napisał :
godz. 14:46, 10 stycznia 2013
A jako render mam wybrany [Blender Game]??
maniek napisał :
godz. 14:55, 10 stycznia 2013
Dodałem już stosowną informację o tym
LubuPL napisał :
godz. 20:47, 10 stycznia 2013
Ok teraz ustawiłem Blender Game i wszystko działa. Zrobiłem już te liście, teraz jak będzie mi się chciało, to poćwiczę na GIMPIE zaznaczanie przezroczystości, bo liścia za ładnie nie zrobiłem :lol: . Chyba że zrobię taki liść bezpośrednio w GIMPIE i zaznaczę przezroczystości. Wtedy nie będzie takich białych denerwujących punkcików na liściu ;)
janek napisał :
godz. 21:41, 10 stycznia 2013
Jeżeli używasz narzedzia (zaznaczenie za pomocą koloru) to także możesz w nim ustawiac progowanie (poszperaj w ustawieniach tego). Możesz zaznaczać równierz obręb liścia i odwrócić zaznaczenie (a potem magiczny delete i wszystko wokół znikneło) "zaznaczenie>odwróć".
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz do newsa, musisz być zalogowany w Serwisie.. Zaloguj