Troman - tworzenie gier
Logo serwisu Troman.pl
Panel Logowania

Jak wstawić nowego newsa/tutorial?

napisał : maniek
21
lipca
2012
Nową funkcjonalnością nowego Tromana jest możliwość pisania newsów/tutoriali oraz zarządzania zdjęciami. Tutorial ten ma za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości.
tagi :

Dodawanie swoich artykułów na nowym Tromanie, różni się trochę od popularnej platformy blogowej jakim jest Wordpres. Dlatego przybliżę Wam w tym materiale zasady dodawania artykułów w nowym Tromanie.

Ważne! Jeśli wpadnie Ci do głowy jakiś pomysł na artykuł lub tutorial - zapisz go w panelu. Dodawanie własnych materiałów wyposażone jest w mechanizm akceptacji przez Administratora, tak więc zapisuj każdy pomysł. Materiał ukaże się dopiero po wysłaniu go do akceptacji Administratorowi i opublikowaniu go przez Niego. 

 

1. Tworzenie artykułu

Po zalogowaniu się na nasze konto widzimy panel w górnym prawym rogu, który ma za zadanie zarządzać naszym profilem. Klikamy w link "Moje konto".


W panelu zarządzania naszym kontem widzimy pierwszą zakładkę "Artykuły". Aby dodać nowy artykuł klikamy w zakładkę "Artykuły" -> "Dodaj Artykuł". Ukaże nam się formularz dodawania nowego artykułu. Pola do wypełnienia są intuicyjne, ale pozwolę wyjaśnić do czego służą :

 1. Tytuł newsa (wymagane)
 2. Zdjęcie newsa - zdjęcie które pojawi się na stronie głównej w rozdzielczości 400x220 px. Pole to można zostawić puste. Administrator zastrzega sobie wymianę zdjęcia użytkownika na inne.
 3. Kategoria artykułu(wymagane)
 4. Krótka treść(wymagane) - 2-3 zdania wprowadzające w których poinformujecie użytkowników o czym jest wasz artykuł. Administrator zastrzega sobie edycję tego pola.
 5. Słowa kluczowe - lista słów kluczowych opisujących Wasz artykuł, oddzielone spacją. Administrator zastrzega sobie edycję tego pola.
 6. Główna treść(wymagane) - treść artykułu z możliwością wstawiania zdjęć. Administrator zastrzega sobie edycję tego pola.

2. Zarządzanie obrazkami

Trzecia zakładka w dziale "Artykuły", "Zarządzanie obrazkami", to część odpowiedzialna za organizację obrazków za pomocą folderów. Aby dodać jakikolwiek obrazek musimy mieć chociaż jeden folder. Przycisk "+ Nowy folder" przeniesie nas do formularza dodawania folderu, dzięki któremu możemy budować całą strukturę folderów. Zalecam utworzenie takiej prostej struktury folderów:

 • Newsy
  • Nazwa pierwszego newsa
  • Nazwa drugiego newsa
  • ...
 • Tutoriale
  • Nazwa pierwszego tutoriala
  • Nazwa drugiego tutoriala
  • ...

 

Dzięki takiej strukturze wszystkie nasze obrazki będą uporządkowane w logiczny sposób. 

 Przy każdym stworzonym folderze mamy przycisk "Edytuj obrazki", który powoduje wejście w dany folder i umożliwia dodanie zdjęć do tego folderu :

Wgranymi obrazkami można zarządzać - można usunąć lub przenieść do innego folderu. Po najechaniu myszką na obrazek zobaczymy jego oryginalny wygląd.

Uwaga! Najlepiej jest wgrywać obrazki przed napisaniem artykułu, choć można też w trakcie ale jest to trudniejsze.

 

3. Wstawianie obrazków do artykułu

Kiedy obrazki mamy gotowe, przechodzimy do dodawania lub edycji artykułu. Nad polem wpisywania głównej treści znajduje się przycisk "Wstaw/Edytuj Obrazek". Klikając na niego przechodzimy do edytora wstawiania zdjęć.

 

 •  URL - adres http obrazka - można wkleić tu dowolny adres obrazka istniejącego w sieci (WAŻNE! Jeśli chodzi o obrazki do artykułów Tromana wolałbym, aby były wstawiane na serwer tromana niż na jakieś hostingi obrazków gdzie po jakimś czasie są one usuwane)
 • Wyrównanie - tu można wstępnie określić wyrównanie obrazka
 • Class - domyślnie "image-border p5" - predefiniowane klasy. Jeśli zauważycie że obrazek jest tuż przy tekście dodajcie do tego pola "m10" bez cudzysłowu.
 • Wstaw - przycisk wstawia obrazek do edytora artykułu

Poniżej macie dostęp do swoich folderów i wgranych obrazków na Tromanie. Po wybraniu odpowiedniego folderu, pojawia się lista obrazków z dwiema opcjami : "Użyj miniatury" i "Użyj oryginału". Zdjęcia wgrywane na serwer tromana są przechowywane w dwóch postaciach : miniatury i oryginału.
Zalecam korzystanie z miniatur kiedy zdjęcia są duże - zniweluje to efekt "nieskończenie przewijanej strony" :)

Dodawanie obrazka w trakcie pisania artykuły jest możliwe z poziomu "Galerii obrazków" :

 1. Należy kliknąć przycisk "Zarządzaj obrazkami"
 2. Otworzy nam się nowa karta z zarządzaniem obrazkami
 3. Tam wgrywamy potrzebny obrazek
 4. Wracamy do poprzedniej karty
 5. Klikamy "Odśwież bieżący folder" lub wybieramy folder do którego właśnie wgraliśmy obrazek
 6. Obrazek pojawia się w liście i możemy go wstawić do artykułu

 

 4. Podgląd wyników pracy oraz publikacja

Pomijając podgląd artykułu w edytorze, mamy możliwość podglądu bezpośrednio na stronie :

 • "Strona główna" - pokazuje nam jak będzie prezentował się artykuł na stronie startowej
 • "Pokaż treść" - pokazuje cały artykuł jak będzie widoczny po opublikowaniu

Przycisk "Opublikuj" przekazuje Administratorowi informację, aby ten zaakceptował Twój artykuł oraz opublikował. O etapie akceptacji będziesz informowany za pomocą statusów "Czeka na akceptację" i "Opublikowany" przy każdym artykule. W czasie akceptacji edycja artykułu jest już niemożliwa, ale Administrator może z powrotem przywrócić Twój artykuł do edycji. Po opublikowaniu przez Administratora, artykuł pojawia się w serwisie Troman.pl ;)

 

 5. Podsumowanie

Mam nadzieję, ze wszystkie kwestie dobrze wyjaśniłem i nie będzie to dla was takie trudne jak się wydaje. Mam nadzieje ze dostosujecie się do moich wskazówek i jednocześnie zachęcam do pisania newsów, tutoriali.

Pozdrawiam

 

2 komentarze
gumen napisał :
godz. 07:59, 22 lipca 2012
Super. Do roboty panowie/panie. Trzeba zapełnić Tromana świeżutkimi tutorialami :D
maniek napisał :
godz. 23:07, 24 lipca 2012
Wprowadziłem większe poprawki co do systemu artykułów. Teraz wszystko znajduję się w jednym Panelu. Zapraszam do zapoznania się ze zmianami
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz do newsa, musisz być zalogowany w Serwisie.. Zaloguj