Troman - tworzenie gier
Logo serwisu Troman.pl
Panel Logowania

Armory 3D - Pierwsze kroki

napisał : maniek
28
lipca
2018
W tym tutorialu zaczniemy przygodę, stawiając pierwsze kroki w silniku Armory3D. Pobierzemy, uruchomimy pierwszy projekt, dodamy nody logiki
tagi : armory, armory3D, pierwsze kroki w armory, armory instalacja, armory gra, armory pierwsza gra, nody logiki, kostki logiki, armory logika

Armory 3D - nowoczesny silnik gier, w pełni zintegrowany z Blenderem czyniąc z Blendera profesjonalne oprogramowanie do tworzenia gier. Silnik ten jest odpowiedzią na brak rozwoju standardowego BGE przez twórców Blendera.

1. Pobranie i instalacja

Aby uruchomić Armory 3D na naszej maszynie, nie ma konieczności jakiejś wielkiej instalacji oprogramowania. Po prostu przechodzimy na stronę download Armory 3D i pobieramy odpowiednie dla naszego systemu archiwum. W archiwum tym znajduje się po prostu Blender wraz z zintegrowanym silnikiem Armory 3D. Kwestia wyjaśnienia oznaczeń : 

  • B27 - oznacza wersję Blendera 2.79, które jest najbardziej stabilne z silnikiem Armory 3D i szczególnie polecane przez twórców
  • B28 - oznacza wersję Blendera 2.8 w wersji rozwojowej, przeznaczone do testowania, co zaznaczają sami twórcy Armory 3D jest to wydanie eksperymentalne

2. Pierwsze uruchomienie

Po rozpakowaniu pobranego archiwum, wnętrze nowo utworzonego katalogu, będzie wyglądało bardzo znajomo, ponieważ jest to zawartość programu Blender + Armory 3D.

Uruchamiamy plik wykonywalny blender.exe(lub bez exe to zależy od platformy systemowej) i naszym oczom ukazuje się znany nam interfejs Blendera.

Aby zobaczyć jakiekolwiek opcje związane z silnikiem Armor 3D, musimy najpierw jako silnik renderujący wybrać [Cycles Render].

Po wybraniu tego silnika, w większości panelów oraz okien Blendera zobaczymy modyfikacje, dodatkowe opcje utworzone przez twórców Armory 3D.

Chcąc uruchomić standardową scenę z Cube'em w roli głównej, należy najpierw zapisać plik Blendera na dysku.

Jest to coś odmiennego, niż jak to było w przypadku BGE, ponieważ Armory 3D do uruchomienia i kompilacji potrzebuje fizycznego pliku istniejącego na naszym dysku.

Po zapisaniu pliku przechodzimy do panelu [Render], następnie w zakładce [Armory Player] mamy możliwość wyboru działania : wygenerować aplikację C++, uruchomić w przeglądarce lub uruchomić w samodzielnym odtwarzaczu.

Na początek wybieramy [Krom] wybieramy przycisk [Play] i w stopce okna 3D, możemy zobaczyć hasło "Compiling...", a po chwili uruchomi się nam nowe okienko z uruchomioną grą.

3. Logic Nodes

Okey. Mamy już za sobą uruchomienie prostej sceny. Teraz dodajmy trochę logiki do naszego Cube'a. Tradycyjnie sprawmy, aby nasz Cube obracał się w osi Z jednostajnie w czasie. W Armory standardowe kostki logiki Blendera (Logic Brick) nie działają, ale twórcy stworzyli własny system logiki za pomocą node'ów.

W oknie 3D wybieramy [Node Editor] lub wykorzystujemy gotowy layout o nazwie [Compositing].

W [Node Editor] wybieramy [Logic Node Tree] (ikonka joysticka) i klikamy w przycisk [New], aby utworzyć grupę logiki.

Możemy sobie nazwać, nie musimy : [AlwaysRotationZ] - taka moja propozycja ;) Następnie dodamy dwa nody/kostki logiki :

  1. [Add -> Event -> On Timer] - jako takiego noda [Always] znanego z BGE nie znajdziemy, ale [On Timer] będzie jego alternatywą. Zaznaczamy w tym nodzie opcję [Repeat]
  2. [Add -> Action -> Rotate Object] - nod do zmiany wektora obrotu obiektu, który wskażemy. W nodzie tym wybieramy obiekt, który chcemy obracać, czyli Cube. Dalej działając na tym nodzie, klikamy w  [Vector] i w trzecim wierszu (oś Z) ustawiamy wartość [0.100]

[On Timer -> Out] łaczymy z [RotateObject -> In]

W tej chwili uruchomienie projektu nie zaowocuje niczym, ponieważ w Armory3D utworzoną grupę nodów należy podłączyć do sceny za pomocą tzw. [Traits] (luźno tłumacząc cecha/komponent - mi bardziej pasuje chyba komponent). Takimi komponentami podłączanymi do sceny są własnie grupy nodów logiki, skrypty Haxe, projekty UI(które są projektowane w zewnętrznym oprogramowaniu). Dzięki temu do sceny możemy przypisać, wiele różnych komponentów [Traits]. Komponent dodajemy w panelu [Scene] zakładce [Armory Traits].

Wróćmy do panelu [Render] i kliknij [Play]. Scena powinna się uruchomić, a na niej obracający się Cube. Brawo, twoja pierwsza gra w Armory3D ;)

Poniżej zapis wideo powyższych czynności : 

4. Problemy, błędy...

Armory3D jest cały czas rozwijany, więc może się zdarzyć, że uruchomienie może zakończyć się błędem. Najczęściej błąd pojawia się na platformie Windows, choć i na linuxie sam miałem problem. Na szczęście społeczność tego dość młodego oprogramowania, już jest duża, więc łatwo można uzyskać pomoc. Jeśli macie jakieś problemy z Armory3D to śmiało możecie pisać na forum forums.armory3d.org lub zgłosić problem na GitHubie github.com/armory3d/armory/issues . Mi pomogli ;)

6 komentarzy
Gipsydanger napisał :
godz. 00:01, 8 sierpnia 2018
Kiedy tutek z ruchu?
maniek napisał :
godz. 20:45, 8 sierpnia 2018
A niedługo ;) na razie pracuję na tutorialem o modelowaniu obiektów do gier
Gipsydanger napisał :
godz. 23:47, 9 sierpnia 2018
Kiedyś według angielskiego tutka robiłem fps control i jakieś dziwne zachowanie kamery było,
wszystkie nody tak jak na zdjęciach zrobione były ale coś nie pasowało temu silnikowi ,
na razie trzeba poczekać aż będzie bardziej stabilny.Godot też ma coś takiego jak nody,nazywa się visual script od wersji 3.0 to weszło.
maniek napisał :
godz. 15:35, 10 sierpnia 2018
Ale robiłeś ten FPS Control do Armory 3D?
Gipsydanger napisał :
godz. 20:13, 10 sierpnia 2018
Tak dzisjai już troch ogarnołem wystarczyło drógi vector wpisać w vector math i kamera zwolniła :).
Gipsydanger napisał :
godz. 20:19, 10 sierpnia 2018
Może na forum wrzuce przykład sterowania czołgiem tylko kamera nie chce się zablokować żeby pod ziemię nie wchodziła , z lufą mi się udało ale z kamerą to nie działa.
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz do newsa, musisz być zalogowany w Serwisie.. Zaloguj