Komputer stacjonarny

Pytania nie pasujące do pozostałych for w tej kategorii.
araagon

Komputer stacjonarny

Postautor: araagon » 25 kwie 2014, 23:09

Witam

Tak testowałem sobie Blendera ostatnio i stwierdziłem że mój komputer ma już sporo lat. Tak więc czas chyba na wymiane.
Pomyślałem że nie będę wymieniał całego kompa a wymienię tylko podstawowe podzespoły. Dysk mam stary ale 500GB, obudowa, zasilacz 400W, DVD R też jest i to nie wiele używany.
Potrzebuje wymienić płytę główną z procesorem i kartę graficzną. Może macie jakieś podpowiedzi co w dobrej cenie można kupić tak aby było wydajnie?
araagon

Awatar użytkownika
CacholaPL

Re: Komputer stacjonarny

Postautor: CacholaPL » 26 kwie 2014, 10:55

Blender chodzi na komputerze z zintegrowaną kartą graficzną, ale co do procesora to nie wiem.

Ja obecnie mam nVidia GT 440, ale przy niej w Crysisa, albo w Call of Duty Ghosts nie pograsz.

Nie wiem dokładnie czy chodzi Ci o nVidia czy o AMD, ale raczej większość woli nVidia

http://www.mediaexpert.pl/karty-graficzne/

GTX 650

Dosyć tania, ja bym brał :P
Mam wiele ambitnych planów, tylko jestem zbyt leniwy

Awatar użytkownika
lukaszfito
Kontaktowanie:

Postautor: lukaszfito » 26 kwie 2014, 12:36

Jeśli ma to być sprzęt pod Blendera to zajrzyjmy najpierw do specyfikacji:

Recommended hardware
    64-bit quad core CPU
    8 GB RAM
    Full HD display with 24 bit color
    Three button mouse
    OpenGL-compatible graphics card with 1 GB RAM

Największy nacisk trzeba położyć na procek, RAM a na końcu kartę graficzną. Więc może i warto zainwestować w RAM. Znam się tylko na Intelu i GeForce, więc z tego mogę proponować.

Procesor:
Obecnie najpopularniejszy jest chyba Socket LGA 1155 - popularne oznacza zawsze troszkę tańsze 8-) . To musi być prawdziwy 4-rdzeniowy (a nie emulowany 2-rdzeniowy) procesor, więc coś pokroju Intel Core i5, zaproponuje jedną z tańszych wersji (bo ma w sobie coś interesującego - mniejsze zużycie energii od swoich braci z tym samym imieniem "i5")
  • Intel Core i5-3350P /3.1GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ [BX80637I53350P] - koszt około 615 zł

RAM:
Tutaj głównie chodzi o to by zapewnić tę wielkość 8 GB, prościej skompletować 2x4 GB z dobrymi parametrami. Najlepsze powinny być te z CL9, więc proponuje (możesz kupić mniejsze taktowanie, ale to będzie tylko parę złotych tańsze):
  • GoodRam 4GB 1866MHz CL9 Play [GYB1866D364L9A/4G] - koszt 2 x 140 zł (w wielu sklepach można kupić pak dwóch, więc powinno być trochę taniej ;) )

Karta Graficzna:
Obecnie większość nowych karty graficzne to połączenie starych i nowych modeli (firma chce pozbyć się starych części :oops: ), koszt tych całkowicie nowych przekracza tysiąc złotych, ale jak wcześniej wspomniałem karta graficzna odchodzi na dalszy plan. Warto jednak dodać te parę złotówek, by dostać trochę nowszych technologii, które starczą na dłużej. Zaproponuje najniższą (pierwszą) kartę z nową architekturą stawiającą na oszczędzanie energii, więc powinna dłużej działać a stary zasilacz wystarczy:
  • Asus GeForce GTX 750 OC 1GB DDR5 128bit (1137/5010) [GTX750-PHOC-1GD5] - koszt od 400 do 550 zł. Ceny są różne,
    bo istnieją różne wersje tej karty np. MSI GeForce GTX 750 OC 1GB DDR5 128bit (1137/5000) [N750-1GD5/OC]), nie ma tylu technologii co ta powyżej, ale zużywa o wiele mniej energii i jest tańsza.

Płyta główna:
Ja zawsze pytam w sklepie o płytę, która uciągnie wszystko co tam kupuje :D .Wydasz między 130 a 200 zł, warto zwrócić uwagę na to czy płyta ma jakieś systemy oszczędzania energii (ale lepiej już dodać te parę złotych do karty graficznej) i czy obsługuje USB 3.0 (bo to nie jest standard). Ja stoję murem za Gigabyte, gdzie jest DualBios i często sterowniki do starszych sprzętów, więc nawet jak podłączysz jakiś relikt (stary dysk), to powinien działać bez kombinowania, ale firma jest mało ważna.

Licząc z grubsza to będzie wydatek 1 500 zł (procek, karta, płyta i RAM), ale będzie to "dobry" sprzęt do pracy i grania na przynajmniej kilka sezonów :P

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, albo chcesz porównać konkretne podzespoły, to służę pomocą :)

Awatar użytkownika
krasnoludek

Postautor: krasnoludek » 01 maja 2014, 13:02

Przychylam się do propozycji karty graficznej, którą podał Łukasz, teoretycznie to powinien być hit na ten moment dla przeciętnego Polaka, niezła cena, super oszczędna i bardzo dobra wydajność, kwestia tylko poczytania, która opcja, jakiej firmy jest de best ( sam bym ją chętnie wziął ).

Zawsze przy składaniu zaczyna się od płyty i to z tym jest największy dylemat.

Awatar użytkownika
szymon5596

Postautor: szymon5596 » 01 maja 2014, 14:53

Ja tam bym szedł w jak największą ilość i szybkość RAMu i dużą ilość rdzeni (np. AMD FX-8350 albo jakaś i7 :)) Wszystko zależy od budżetu.

Wróć do „Inne”