Proszę o pomoc...

Problemy ze skryptami w BGE.
m4tyo

Re: Proszę o pomoc...

Postautor: m4tyo » 23 sty 2014, 21:37

Jasne ! Każdy kto tu wejdzie na pewno skorzysta, bo sam sie troche nauczyłem !!
Jacy z Was dobrzy ludzie!

Powiedziałeś, że nie wiesz jaka będzie moja gra, i że o niej nic nie mówiłem :) To podpowiem - Tak mam gotowy schemat i drzewko.

Poziomy będą zróżnicowane, dla przykładu. Z poziomu pierwszego ( biurowiec ) przechodzimy na poziom 2 ( ulica ) z poziomu 2 przechodzimy na 3 ( Obrzeże miasta, pustynny klimat, opustoszała ulica ) a tam po rozmowie z jednym gościem mamy do wyboru 2 rodzaje drogi ( Poziom 4a i Poziom 4b ) po poziomie 4b sa dostepne kolejne dalej ( łącznie 3 ) bez rozwidleń większych. Gracz i tak później jest zmuszony wrócić na poziom 3 by dokonać teraz wyboru poziomu na poziom 4b. No i to potem sie dalej ciągniej... Ogółnie gra troszkę liniowa ( mniej otwartości ) no i musi byc "kompatybilna" ze scenariuszem ( fabułą ). Ogólnie daje 3-5 godzin zabawy + bonusy i DLC, które będą w późniejszym czasie jako update do gry. Gra z kategorii "dojrzały gracz" +18, mocne sceny, oszałamiający scenariusz, wielki morał (przesłanie gry), czyli standartowe, mocne kopnięcie po psychice. Gra początkowo miała być tworzona dla gracza/youtuber'a o pseudonimie ROJOV13, ale wraz z zespołem ( Tylko graficy, dubbingowcy, muzycy, lvl designerzy i scenarzyści - Brak kogoś kto zajmie sie strikte całą grą, silnikiem, skryptami i mechaniką gry ) stwierdziliśmy, że i tak nie doceni naszego trudu. Mamy gotową całą dokumentacje ( łącznie 50 stron ), charakterystyki postaci. A sama fabuła jest podzielona na wątki poboczne... No i tyle, to tak w skrócie :) :geek:

Definitywnie stwierdzam, iż sama gra musi osiągnąć sukces, oraz znaleść uznanie wśród wielu graczy ( liczymy w tysiącach ). Mówiąc krótko - chcemy zabłysnąć w branży gier, oraz zdobyć uznanie. Jest to nasza furtka na przyszłość. W innym wypadku aż zal będzie spoglądać na zmarnowany czas, który przelewamy tonami litrów potu.

Dlaczego wytyczam sobie ślady w branży gier ? Ponieważ kocham tworzyć, kreować. Od dziecka piszę wiersze, opowiadania, szkicuję, tworze grafikę rastrową ( zabawy w photoshopie ), zajmuję się grafiką 3D od 5 lat, kocham tworzyć animacje z mocnym kopem i przesłaniem, animacje w których widz musi dogłębnie sięgnąć po swoje doświadczenie i spojrzeć pod różnym kontem na film. No i tworze muzykę. Tak więc widze siebie w branży gier z tych powodów. Do czego zmierzamy ? Do wprowadzenia na polski rynek gier porządnych produkcji, w których za pogonią okładki nie traci sie wnętrza...

Nie ważne jest że mamy po 14,15 czy 16 lat. Czasem wiek po prostu się nie liczy, jak to mówią - nie ocenia się książki po okładce. Może stawiam sobie zbyt wysoką poprzeczkę, ale nie zapominajmy, że stawiam sobie ją odkąd sie urodzilem. Mając 16 lat mam za sobą 5 lat doświadczenia z Animacjami 3D, 3 lata z grafiką, 2 lata z muzyką elektroniczną, a od dziecka rysuję i pisze książki/wiersze. Rzadko kiedy spotykam się z kolegami na dworze, moje życie to ja i mój laptop... Nie użalam się w tej chwili, nie chwalę ( bo niby czym ). Po prostu stwierdzam jak jest, i do czego dążę. W dzisiejszych czasach trzeba krzyczeć, bo inaczej nikt Cię nie usłyszy. Tak też nie ukrywam nic przed Wami.

Większosć problemów rozgryzłem został właśnie Save & Load, unlocker level, system do cutscenek i loadingów....

Żeby nie stworzyć chaosu, ponumeruje znów moje pytania

1) Prosto z mostu - chciałbym by pliki zaszyfrowane pomógł mi zrobić Lukaszfito albo Nersael osobiście.
2) Dzięki takiemu cudowi jak Skype mogę udostepnić ekran i szczegółowo rozwiążemy problem pytania nr.1 a mianowicie " Odblokowanie następnego poziomy jeśli..."
3) Oczywiście że będę na forum wysyłał zapytania ( By inni skorzystali ) wiadomo, jednakże, zeleży mi na czasie, a tego nie mam sporo, więc Skype bądź GG proszę, jeśli można, podajcie migiem...

Czuję się zaskoczony tak szybką pomocą i tak życzliwą pomocą. Kiedyś założyłem post na forum o grafice, no i spotkałem się z nieprzyjemnym odzewem. Tutaj się też tego obawiałem, że wyzwą od zółtków i leniów. Dziękuję !

Grę tworze sam, dlatego tak bardzo zależy mi na czasie. Grę tworzę sam, dlatego tak bardzo zalezy mi na pomocy. Jeśli można, proszę o podanie Skype bądź GG na wiadomości prywatnej.

Do pytań dołączam równiez inne, które prędzej czy później musze rozwiązać:

- Loading screeny a zaraz po nich CutScenki

Nersael

Postautor: Nersael » 23 sty 2014, 22:57

Troszkę już dziś mi zmęczenie daje się we znaki, ale zrobiłem troszkę poprawiony plik save load udoskonalony dzięki Łukaszfito
http://dysk.onet.pl/link/pjZla

chciałem to na skróty zrobić, ale jakoś nie chciało działać jak było tak:
http://dysk.onet.pl/link/vjS8E

Co do uaktualnienia to jest to bardzo ważne dla sytuacji gdzie zostanie odblokowany kolejny poziom
Jak już w grze odblokuje się kolejny poziom (może to być property przy graczu - player['aktualny_poziom']) to jak patrzysz na skrypt zapisu, nie ma sensu go tworzyć całego ze zmienionym tylko aktualnym poziomem.
Dlatego skrypt aktualizacji najpierw otwiera plik, przyporządkowuje save_data, uaktualnia o daną wartość/obiekt/parametr/rzecz i zapisuje.
Jeśli byś chciał tylko zapisać aktualny level to reszta zostanie skasowana.

Programowanie to dziwny sposób myślenia. Jakiegokolwiek programistę zapytasz jak się robi kawę to nie usłyszysz, że wystarczy zalać szklankę kawy wrzątkiem. Raczej dowiesz się, że najpierw należy otworzyć szafkę wziąć szklankę umieścić ją na stole, po czym otworzyć szufladę i wyciągnąć łyżeczkę...
Tak też jest z tym plikiem aktualizacji. Najpierw trzeba coś wczytać, żeby było co aktualizować.

A co do tego odblokowania levelu to nakieruję cię na taki skrypt:
#########################################
from GameLogic import*
scene = getCurrentScene()
cont = getCurrentController()
player = scene.objects["player"]
next_level = scene.object["level1_next_level"] # obiekt do którego trzeba się zbliżyć

if player.getDistanceTo(next_level) < 2:
player['aktualny_poziom'] = 2
#########################################

m4tyo

Postautor: m4tyo » 23 sty 2014, 23:05

Okay, a gdzie dokładnie zapisują się te pliki ? chodzi mi o save'y

Nersael

Postautor: Nersael » 23 sty 2014, 23:14

plik, który zostanie utworzony zapisze się tam gdzie będzie plik blend(o ile otworzysz klikając na plik blend) jeśli otworzysz przez ikonkę programu blendera a później otworzysz projekt gry to plik save utworzy się tam gdzie masz zainstalowanego blendera

m4tyo

Postautor: m4tyo » 24 sty 2014, 16:00

A teraz pytanie z innej beczki - Run, czyli tryb biegania. Jak ustawiłem wszystko na kostkach ligicznych, to, jesli jest wzniesienie, moja postać biegnąc zaczyna latać, zaniamiast biegnąć po wzniesieniu w dół.

I czy moze ktoś pomóc mi ze skryptem na staminę, jeżeli chodzi o bieganie.

Awatar użytkownika
Woobuz
Kontaktowanie:

Postautor: Woobuz » 24 sty 2014, 16:05

To spróbuj ustawić postaci fizykę Dynamic lub Character. Dodatkowo na Character możesz ustawić prędkość spadania itp. :)
"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

m4tyo

Postautor: m4tyo » 24 sty 2014, 16:46

LubuPL pisze:To spróbuj ustawić postaci fizykę Dynamic lub Character. Dodatkowo na Character możesz ustawić prędkość spadania itp. :)

Postać jest na dynamic. Wszystko działa dobrze i WSAD dzisła świetnie. Jest wzniesienie, to wchodzi, jest opad, to schodzi w dół, nie lewituje.

Może ktos ma jeden skrypt na bieg pod W + Left shift ?

Awatar użytkownika
Woobuz
Kontaktowanie:

Postautor: Woobuz » 24 sty 2014, 17:07

Spróbuj tak:

Obrazek

W sumie zależy w którą stronę biegnie twoja postać. U mnie było to w stronę +Y. Wartość jest po prostu większa od tej z chodu.

Na przykład chód Y: 10.00 sprint Y: 30.00 ;)
"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

Wróć do „Python”