Cienie

Problemy z oświetleniem sceny w grze, rodzajami świateł, cieniami...
Awatar użytkownika
piter10p

Re: Cienie

Postautor: piter10p » 27 paź 2012, 13:13

Dziękuję :lol:
Trochę ciekawego podpisu.

Awatar użytkownika
piter10p

Postautor: piter10p » 28 paź 2012, 11:07

Pojawiły się dwa kolejne problemy:
1) Gdy próbuję ustawić cień bliżej tego jak wygląda w południ jakoś go tak dziwnie "ucina". Jest cień, troszkę obracam "sun" i fragment cienia po prosu znika :shock:
2) Wszystko jest okej ale gdy włączam swoją grę w blendku nie wiem czemu ale w cieniu nie ma liści drzewa. Ktoś wie o co chodzi? Liście to plean'y przyczepione do drzewa z w ogóle oddzielnym materiałem i są ustawione na maksymalną przeźroczystość w alpha.
Dzięki za momoc z cieniami dla mańka :lol:
Trochę ciekawego podpisu.

Awatar użytkownika
maniek
Administrator

Postautor: maniek » 28 paź 2012, 20:17

1) Cienie z lampą Sun są nowością, czyli nie oczekuj że będzie coś od razu działało jak to sobie wymyśliłeś.. Być może to jakiś bufor, przestawiałem rożne opcje ale nic nie znalazłem.. Jedyne co mi przychodzi do głowy, żeby cień bym ten sam, to napisanie skryptu aktualizującego pozycję Sun względem player'a

2) Cienie w BGE nie obsługują textur z alpha.. wystarczy że w materiale zaznaczysz opcję "Transparent", dla BGE to znak że obiekt może mieć różną przezroczystość i z reguły wyłącza cień dla tego obiektu w BGE

Była kiedyś modyfikacja Blendera o nazwie Soft Shadows, która umożliwiała to co ty chcesz.. ale widać jest to jeszcze w fazie rozwoju skoro nie dołączyli jej do gałęzi rozwojowej blendera
Nowy serwis z fajnymi, imprezowymi, niedrogimi koszulkami - http://fajne-imprezowe-koszulki.cupsell.pl

Awatar użytkownika
Dagon

Postautor: Dagon » 29 paź 2012, 19:37

1) Trzeba zwiększyć frustum size, ale wtedy musisz zwiększyć rozmiar textury (Size), żeby zmniejszyć aliasing cienia.

Awatar użytkownika
maniek
Administrator

Postautor: maniek » 29 paź 2012, 20:03

Nie testowałem tego ale chyba najwydajniejszą opcją jest aktualizacja pozycji sun skryptem ;)
Nowy serwis z fajnymi, imprezowymi, niedrogimi koszulkami - http://fajne-imprezowe-koszulki.cupsell.pl

Wróć do „Oświetlenie i cieniowanie”