Silnik gotowy, a własny

Tu możemy odpocząć od tworzenia gier i porozmawiać na inne tematy związane z komputerami.
Awatar użytkownika
CacholaPL

Silnik gotowy, a własny

Postautor: CacholaPL » 13 maja 2014, 21:34

Witam, chciałbym pociągnąć dość nietypową dyskusję , jaka jest różnica między pisaniem własnego silnika, a korzystaniem z gotowego ?

Co się bardziej opłaca ?

Pisać miesiące jedną grę w OpenGL czy zrobić grę w Blenderze i jeszcze dodatkowe rzeczy takie jak BBPlayer itp.

Nie chodzi tutaj o pytanie, a o pociągnięcie dyskusji, co jest bardziej opłacalne
Mam wiele ambitnych planów, tylko jestem zbyt leniwy

araagon

Re: Silnik gotowy, a własny

Postautor: araagon » 15 maja 2014, 8:52

Trudne pytanie.
Moim zdaniem, jeżeli ma się możliwości i wiedzę to lepiej wykonać własny silnik, z wielu powodów. Jednym z nich jest wydajność.
Jak wiemy BGE jest mało wydajne, mógłbym rzec, że jest naprawdę zacofane w stosunku do nawet Unity.
Jeżeli własny silnik to tylko w oparciu o biblioteki Direct X, właśnie to jest kluczowe bo z tego co wiem to Blender jest oparty na OpenGL i dlatego jest wolny. Do tego dochodzi język programowania, wiadomo że najlepszym jest C+ a nie python który jest językiem pośrednim.
Nie chcę cię zniechęcać ale stworzenie nowego silnika do gier trwa latami, do tego tworzy go sztab ludzi.
Odchodząc od tematu to moim zdaniem BGE niestety musi zostać oderwane od BLendera i stworzone od początku jako sam silnik do gier, inaczej nigdy nie będzie miał takich możliwości jak Unity czy Cry Engine.
Problemem dla BGE nie jest to, że się nie da czegoś zrobić tylko to że wyświetla się to z prędkością 10klatek na sekunde i tu jest pies pogrzebany.
araagon

Awatar użytkownika
CacholaPL

Postautor: CacholaPL » 15 maja 2014, 16:03

araagon pisze:Trudne pytanie.
Moim zdaniem, jeżeli ma się możliwości i wiedzę to lepiej wykonać własny silnik, z wielu powodów. Jednym z nich jest wydajność.
Jak wiemy BGE jest mało wydajne, mógłbym rzec, że jest naprawdę zacofane w stosunku do nawet Unity.
Jeżeli własny silnik to tylko w oparciu o biblioteki Direct X, właśnie to jest kluczowe bo z tego co wiem to Blender jest oparty na OpenGL i dlatego jest wolny. Do tego dochodzi język programowania, wiadomo że najlepszym jest C+ a nie python który jest językiem pośrednim.
Nie chcę cię zniechęcać ale stworzenie nowego silnika do gier trwa latami, do tego tworzy go sztab ludzi.
Odchodząc od tematu to moim zdaniem BGE niestety musi zostać oderwane od BLendera i stworzone od początku jako sam silnik do gier, inaczej nigdy nie będzie miał takich możliwości jak Unity czy Cry Engine.
Problemem dla BGE nie jest to, że się nie da czegoś zrobić tylko to że wyświetla się to z prędkością 10klatek na sekunde i tu jest pies pogrzebany.

DirectX jest szybszy ? smiechłem .-.

OpenGL szybciej renderuje obraz

Poza tym OpenGL wspiera wszystkie platformy prócz...Xbox 360

Za to DirectX wspiera Windows i Xbox

Jeśli chodzi o wydajność, Blendera można przecież urozmaicać o różne nowe rzeczy, nie znam się na API Blendera, ale raczej można ulepszać Blendera dodając nowe możliwości

araagon

Postautor: araagon » 15 maja 2014, 16:20

Różnic w szybkości renderowania na bibliotekach Direct X a Open GL są niewielkie moim zdaniem na korzyść directx, większość różnic to api. Odpowiedz mi dlaczego wiekszość gier na pc oparta jest na Direct X10/11 a nie o OpenGL? Odpowiem ci, dlatego że łatwiej pracuje się na direct x.
araagon

Awatar użytkownika
CacholaPL

Postautor: CacholaPL » 15 maja 2014, 16:28

araagon pisze:Różnic w szybkości renderowania na bibliotekach Direct X a Open GL są niewielkie moim zdaniem na korzyść directx, większość różnic to api. Odpowiedz mi dlaczego wiekszość gier na pc oparta jest na Direct X10/11 a nie o OpenGL? Odpowiem ci, dlatego że łatwiej pracuje się na direct x.

To wiem, OpenGL nie potrafi stworzyć okna, obsługiwać myszy, klawiatury, dźwięku itp. Jednak chciałbym, żeby to się zmieniło, dlatego jestem dalej za OpenGL, żeby Linuxowicze mieli w co grać, to przykre, że trzeba kupować system za 900 zł, tylko po to, żeby zagrać sobie w grę, podczas gdy jest taki świetny darmowy Linux ;(

araagon

Postautor: araagon » 15 maja 2014, 17:05

Nadzieja jest, silnik Unigine został stworzony w oparciu o OpenGL i grafika jest niesamowita. Moda na multiplatformowość spowoduje zwiększenie ilości gier i aplikacji wykorzystujących OpenGL.
Wracając do tematu co jest bardziej opłacalne? To zależy czy gra/aplikacja ma być na sprzedaż czy tylko w celach satysfakcji, ćwiczenia.
Tak naprawdę to nie wiem czy jakakolwiek gra zrobiona w BGE zarobiła jakieś pieniądze (chodzi mi o konkretną kasę nie jakieś grosze), tak więc tworzenie nowego silnika mija się z celem bo skoro już istniejący nie zarabia na siebie to jak coś nowego może przynieść zysk. Czas pracy jaki musiałbyś włożyć na stworzenie samych podstaw gry to są miesiące, sama gra np. typu RPG 1 rok albo więcej.
araagon

Awatar użytkownika
lukaszfito
Kontaktowanie:

Postautor: lukaszfito » 15 maja 2014, 18:59

Ja bym popatrzył na temat z zupełnie innej perspektywy :P

Firmy, które produkują gry bardzo często wykorzystują gotowe silniki, można nawet stwierdzić, że większość gier nie działa na własnym, tylko cudzym silniku. A każda firma nastawiona jest na jedno - zysk - więc z ich perspektywy jest to na pewno opłacalne. Pomijając temat pieniędzy (bo Blender jest darmowy), zaoszczędzenie czasu potrzebnego na stworzenie własnego silnika jest zyskiem samym w sobie :D

Silnik gry powinien być narzędziem, czymś co pozwoli przyśpieszyć i ułatwić proces tworzenia gry. Nie mam pojęcia, czy z marszu ktoś jest w stanie przewidzieć jakie opcje edytora będą mu potrzebne do zrobienia gry, lub jakie rozwiązania są intuicyjne, przydatne - a właśnie o tym powinno się myśleć przy robieniu silnika, bo on ma nam pomóc a nie przeszkadzać. Nawet jeśli ktoś taki się znajdzie (geniusz, który po prostu to ogarnia jak robienie kanapek na śniadanie), na pewno o czymś zapomni, coś przeoczy i jeśli okaże się, że powstał jakiś problem, to trudno będzie mu znaleźć pomoc. Z dwóch powodów:

• Jeśli udostępni kod źródłowy silnika/gry - ktoś go ukradnie.
  • Jeśli ta osoba już tak dużo zrobiła, na pewno myśli, że sama sobie poradzi z każdym problemem - ale niestety zajmie to dużo czasu i prace nad grą się opóźnią.
Sytuacja całkiem się zmienia, jeśli korzystamy z gotowego narzędzia, które ma wsparcie producentów, zorganizowaną społeczność użytkowników i jest udoskonalane niezależnie od tego, czy pracujemy nad grą, czy opalamy się na plaży trzymając drinka i wpatrując się w.. naturalne piękno przyrody :oops:

Awatar użytkownika
CacholaPL

Postautor: CacholaPL » 15 maja 2014, 21:50

Najlepsze jest to, że gdy nam czegoś zabraknie w Blenderze, to możemy dopisać sobie tą funkcjonalność

Najgorsza sprawa z tą licencją, w którą się nie zagłębiałem, no cóż, czas googlować na temat binarnego pliku .blend :D

Awatar użytkownika
pawianek

Postautor: pawianek » 19 maja 2014, 20:16

Od siebie dodam, że według mnie dla początkujących BGE + Python jest super i puki co w zupełności mi wystarcza, ale dla zaawansowanych to nie wiem, myślę że musi być jakiś haczyk skoro żadna poważna firma produkująca gry nie używa BGE(z tego co się orietuję). Nie wiem czym sie kieruja takie firmy ale ciekawi mnie dlaczego wola jakieś płatne silniki od darmowego BGE, widocznie coś musi być na rzeczy :|
Jeśli zechcemy możemy stworzyć wiele wspaniałych i dobrych rzeczy :)

Awatar użytkownika
Mortus

Postautor: Mortus » 20 maja 2014, 7:12

Mi się wydaje że żadna poważna firma nie używa BGE, bo zwyczajnie są lepsze silniki. Wszyscy chyba wiemy że wystarczy mu dać coś trudniejszego i już się krztusi. Fakt, w BGE da się zrobić dużo fajnych rzeczy, grafikę też można całkiem przyzwoitą uzyskać. Pytanie tylko po co, skoro inne silniki robią to lepiej.

Wróć do „Off-Topic”