Budżetowy komputer do blendera

Tu możemy odpocząć od tworzenia gier i porozmawiać na inne tematy związane z komputerami.
araagon

Budżetowy komputer do blendera

Postautor: araagon » 14 gru 2016, 23:21

Witajcie
Planuje wymienić swój wysłużony sprzęt na coś szybszego. W tej chwili mam Q8200 + 4GB ram + Geforce 9800gt.
Wymiana budżetowa więc zostawię sobie obudowę i dysk.
Jak myślicie, brać nowego amd FX np. 8300 lub 8320 czy lepiej używanego I5 np. 2500k lub 3570K, cenowo wyjdzie to samo więc nie wiem...
araagon

Awatar użytkownika
Woobuz
Kontaktowanie:

Re: Budżetowy komputer do blendera

Postautor: Woobuz » 16 gru 2016, 0:33

Hmm, ja bym brał Intela. Lepiej skonstruowany procek, nie usmażysz na nim placków ziemniaczanych jak na AMDku i cenowo jest w porządku. Mimo, że na benchmarkach AMD wypada lepiej, to i tak bym brał starego dobrego Intela. Taka moja subiektywna opinia ;)

Swoją drogą, zmieniłbym też grafikę, bo trochę słaba :P
"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

araagon

Postautor: araagon » 16 gru 2016, 10:15

No tak Intel jednak jest bardziej uniwersalny...
A co myslisz o takiej konfiguracji:
I5 4460 lub 6400
Płyta MSI B150
GEforce 1050
Ram 8GB
+ zasilacz silentium 500W Bronze
Może mały SSD na system jak starczy kasy.
araagon

Awatar użytkownika
Woobuz
Kontaktowanie:

Postautor: Woobuz » 17 gru 2016, 12:20

Wybierając zestaw komputerowy, zawsze warto sprawdzić trzy rzeczy:
- czy wybrane części do siebie pasują (np. w tym co podałeś płyta główna ma socket 1151, a procek 1150)
- czy zasilacz nie jest na czarnej liście zasilaczy (Silentium akurat klasyfikuje się między dobrymi a złymi zasilaczami, więc uważałbym z kupowaniem tego, bardziej opłaca się znaleźć jakiś 500-watowy Corsair albo BeQuiet)
- do czego zestaw będzie potrzebny (często spotykam się z przypadkami, gdzie ktoś kupił zestaw z i7 i GTX1070, a przegląda na nim facebooka i czasami pogra w jakąś grę, która nie wymaga dobrego sprzętu :P )

Zinterpretuj to sam. Zależnie od tego, w co celujesz, wybierz zestaw. Niech każda część będzie kompatybilna z resztą i będzie dobrej jakości ;) Pozdrawiam
"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

araagon

Postautor: araagon » 11 sty 2017, 9:49

Postanowiłem jednak pozostać przy starej platformie, ale pobawić się w mody do niej.
Jako że mam socket 775 i Q8200 postanowiłem dokupic najmocniejszego xeona jaki moja płyta obsłuży (TDP 130W), i kupiłem X 5460 (3,16GHZ x 4) do tego mocniejszy zasilacz (408W na lini 12V) i chłodzenie na procka. Zobaczymy jak będzie się sprawować.
araagon

araagon

Postautor: araagon » 13 sty 2017, 23:36

Wszystko się udało na moim starociu pracuje teraz xeon 5460, mam 4 rdzenie x 3.5ghz. niestety słaba płyta główna nie pozwala mi na stabilne podkręcenie, dociagnąłem nim do 3.8ghz ale osiągał zbyt wysokie temperatury w testach więc zszedłem na 3.5.
Jest widoczny wzrost wydajności w cinebench aż o 25%, w grach przeważnie 5-7klatek.
araagon

araagon

Postautor: araagon » 23 sty 2017, 9:32

Jeżeli ktoś ma stara platformę z socketem 775 to bardzo polecam zmianę procesora na xeona. Ja mam bardzo słabą płytę GA-G31M i wycisnąłem z xeona 3.7ghz, na więcej niestety nie pozwalają pamięci RAM. wzrost wydajności jest naprawdę widoczny. Trzeba tylko zapewnić odpowiednia wentylacje i dobre chłodzenie, na pewno nie boxowe.
Zmodyfikowałem tez trochę płytę główną i na wszystkich mosfetach sekcji zasilania nakleiłem radiatory, największe jakie się dało, na chipsecie zamontowałem mały wentylatorek 40x40mm, a obudowę wentyluje duży wiatrak. W stresie ( 100% użycia procesora) mam 63-67 stopni, bez obciążenia 38-40stopni. Niestety Xeon jest prądożerny i nawet przy tak dobrym chłodzeniu jakie mam temperatura bez obciążenia jest spora.
Teraz muszę wymienić kartę graficzną i chyba zakupie GTX1050, ze względu na energooszczędność i tak chyba szybszej nie będę potrzebował.
Pograłem trochę w WOT i w Star Conflict co pokazało mi że uzycie procesora jest gdzieś na poziomie 40% a karty 99%, więc widać tu jak bardzo niedomaga karta graficzna.
araagon

Awatar użytkownika
Woobuz
Kontaktowanie:

Postautor: Woobuz » 24 sty 2017, 17:57

Ja mam ogromny problem z procesorem, który chyba da się rozwiązać tylko poprzez zakup nowej płyty głównej. Otóż, mój procesor, jeżeli poczuje większe obciążenie, to potrafi na ułamek sekundy zwiększyć użycie do 100%, co totalnie zacina komputer. Przypuśćmy, gram w Trove (który nie wymaga mocnego komputera), na Ultra śmiga mi w ponad 100 klatkach i nie spada poniżej, ale jeżeli jest więcej obiektów i więcej akcji, to w pewnym momencie płynność spada i na około 30 sekund mam 5fps.

Dzieje się to regularnie, tj. około 2 minuty mam płynniutko, na 30 sekund 5 klatek, a potem znowu 2 minuty płynności itd.

Nie jest to wina chłodzenia, bo zamontowałem niedawno naprawdę solidne, które przy największym obciążeniu nie pozwala na więcej niż 62 stopnie i dzieje się to samo, co wcześniej. Zasilacz nowy, więc to też nie to.

Sprawdzałem to też na Battlefieldzie 3, jest identyczna sytuacja. Gram sobie te 2 minuty, użycie procesora na poziomie około 40% i nagle skacze do 100%. Totalne zacięcie komputera, 5 klatek w grze. A po 30 sekundach znowu jest dobrze :shock:

Mam wrażenie, że winny jest typ płyty głównej, który mimo kompatybilności z prockiem (LGA775), jest dla niego...za stary.

Podaję parametry, może ktoś z was miał kiedyś identyczną sytuację:

MSI G41M-P33 Combo (MS-7592)
Intel Core 2 Quad Q6600 2.4GHz
NVIDIA GeForce GTX 650 Ti
Co do pamięci, nie jestem pewien co do producenta, więc zamieszczam screen:
https://zapodaj.net/112b367e5ecba.png.html

araagon

Postautor: araagon » 25 sty 2017, 8:18

Mi się wydaje że po prostu brakuje ci pamięci RAM i pamięci na karcie. W czasie gdy zwalnia, komputer pewnie doczytuje z dysku dane, stąd takie objawy. Chodź może masz jakąś aplikacje działającą w tle. ja po wymianie procesora zrobiłem formatowanie dysku i na nowo zainstalowałem system. Chyba musisz zrobić to samo. A jaki masz system?
araagon

Wróć do „Off-Topic”