Blender 2.8

Ogólne dyskusje na temat Blender Game Engine.
Awatar użytkownika
szymon5596

Blender 2.8

Postautor: szymon5596 » 12 cze 2019, 15:23

Jeśli jest już temat o nowym blenderze to przepraszam i proszę o zamknięcie. Zainstalowałem sobie najnowszą wersję z blender.org i po raz pierwszy zacząłem "bawić się" blenderem z seii 2.8. Chciałbym w tym temacie zadawać krótkie pytanka, które każde z osobna nie jest warte całego tematu. Możecie dzielić się także swoimi odczuciami na temat nowej wersji.

Pierwsze pytanie. Czy da się włączyć, żeby po najechaniu na ikonki z lewej strony wyświetlała się podpowiedź, co się pod każdą kryje? Trochę to bez sensu, że zmieniono nazwy funkcji z tekstowych na ikony i nie ma nawet podpowiedzi.. Dopiero jak klikam, wyświetla mi się "co miał autor na myśli". Chodzi oczywiście o panel dostępny pod klawiszem "T" jak troman. O ile te podstawowe jak skalowanie, obrót itp. łatwo wychwycić, tak już spin czy smooth trzeba znaleźć metodą prób i błędów..

Drugie pytanie. Gdzie "recalculate normals"? Skrót klawiszowy Shift + N działa, ale da radę wejść do tego "na piechotę"?

Trzecie pytanie. Gdzie "remove doubles"? Tego już w ogóle nie mogę znaleźć.

Awatar użytkownika
maniek
Administrator

Re: Blender 2.8

Postautor: maniek » 12 cze 2019, 18:23

Jak najbardziej przyda się taki temat - sam miałem trochę problemów z przestawieniem się. Najbardziej mnie wkurza przestawienie działania klawisza A - zaznacz wszystko.

1. Musisz przy toolshelf najechać blisko jego prawej krawędzi aż myszka zmieni kursor na taki co poinformuje że można coś skalować. Wtedy chwytasz i przesuwasz w prawo aż ikony Ci się zrobią w dwóch kolumnach. Czynność powtórz to będziesz miał podpowiedzi. Przyciski które mają mały trójkącik, to klikamy na danym przycisku i trzymając kliknięty klawisz przesuwamy myszkę lekko dół. Otworzy się wtedy podmenu.

2. Jak klikniesz Shift + N to masz popup i tam możesz sterować Inside/Outside. Ewentualnie menu Mesh -> Normals (Alt+N)

3. Mesh -> Clean Up -> Merge by Distance.. ehhh
Nowy serwis z fajnymi, imprezowymi, niedrogimi koszulkami - http://fajne-imprezowe-koszulki.cupsell.pl

Awatar użytkownika
szymon5596

Re: Blender 2.8

Postautor: szymon5596 » 13 cze 2019, 10:44

Nie wiem czemu, jakoś przegapiłem tą górną półkę z View, Mesh, Add, etc.

Rzeczywiście po przeciągnięciu pojawiają się podpowiedzi, co jest co. Nadal podtrzymuję zdanie, że po najechaniu myszką powinna się pojawiać podpowiedź. Na razie jest ciężko, mam wrażenie jakby połowę funkcji wycięto. ;) Zobaczymy co następnie dni przyniosą.

Samo Eeve bardzo mi się podoba. Na takie coś właśnie czekałem.

Chyba warto spojrzeć na PKB Arłukowicza. Kiedyś oglądałem i miał super filmiki, teraz zobaczyłem, że kręci nowe do Blendera 2.8. Chyba na stronie głównej nie aktualizują się filmy z PKB.

PS. A nie ma teraz przypadkiem 10 lecia tromana? Coś mi się kojarzy z latem 2009.. Jestem tu od początku, także trochę ciężko uwierzyć że minęło 10 lat.

Wróć do „Ogólnie”